Przejdź do treści

Diakonia – Kalwaria Zebrzydowska

Diakonia organizacyjna o ludzie, którzy tworzą tą pielgrzymkę. Jest mnóstwo codziennych prac, do których trzeba ludzi zaangażowanych. To, czy pielgrzymka się odbędzie nie zależy w pierwszym rzędzie od środków pieniężnych, ale włąsnie od tego zaangażowania prostych ludzi. Dlatego prosimy, aby zapoznać się potrzebami naszej pielgrzymki.

Organizator

Przed pielgrzymką trzeba podjechać do miejsc postojowych i napisać różne pisma. Wzory do wszystkiego są przygotowane, ale potrzeba ludzi, którzy dopilnują formalności i dogadują szczegóły. To nie oznacza, że ktoś, kto się zgłosi jako organizator musi zajmować się wszystkim. Wręcz przeciwnie: wystarczy, kiedy weźmie w swoje ręce jedną rzecz – np. pilnowanie korespondencji w sprawie jednego miejsca postojowego.

Kierowca

Potrzebni są nam ludzie, którzy chcą towarzyszyć pielgrzymce w samochodzie. Chociaż sami nie uczestniczą w pieszej drodze na pielgrzymce, to bez nich pielgrzymkę nie da się organizować. Wymagane jest tylko prawojazdy, bo pojazdów nam nie brakuje – choć można także własnym samochodem towarzyszyć. Są także rzeczy, które trzeba podwieść na postoje. Równocześnie pojazd służy jako ewentualny pojazd chorych, gdyby ktoś nie mógł kontynuować drogę.

Porządkowy

W czasie pielgrzymki idziemy także drogami. Aby bezpiecznie dotrzeć do celu potrzebujemy osoby, które pokierują ruchem samochodowym. W tym celu trzeba przejść szkolenie policyjne. Wymaganie do takiego szkolenie jest jedynie ukończenie 18 roku życia. Te osoby uczestniczą normalnie w pielgrzymce i zabezpieczają jedynie drogę, gdy istnieje taka konieczność. Organizatorzy dbają o szkolenie i informują zainteresowanych. Dla porządkowych są przygotowane kamizelki i krótkofalówki w celu komunikacji.

Kucharz

Zawsze miło, gdy na postoju jest ciepły posiłek. Służy nie tylko posilaniu się, ale także wzajemnej integracji. Jednak ciepły posiłek musi być przez kogoś przygotowany. Mamy garnki termoizolacyjne, więc nie trzeba przejmować się podgrzewaniem posiłków w trasie. Nie potrzeba też przygotować coś nadzwyczajnego, wystarczy potrawa jednogarnkowa – pielgrzymi odwdzięczą się za każdy posiłek serdeczną modlitwą. Organizatorzy mogą organizować i finansować potrzebne półprodukty.

Postojowy

Na postoju i w przyszłości w czasie noclegu trzeba ludzi, którzy przygotują miejsce dla pielgrzymów. Ustawić stoliki i ubikacje, rozłożyć bagaże i rozdać posiłki – do tego potrzeba ludzi chętnych, którzy po przejściu trasy jeszcze mają dodatkowe siły. Zakres zaangażowania zależy od możliwości i chęci. Każda para rąk jest cenna i mile widziana.

Fotograf

Aby zostały jakieś zdjęcia pamiątkowe potrzeba ludzi, którzy potowarzyszą pielgrzymce swoją kamerą i aparatem. Także grupa posiada swój sprzęt – jednak sprzęt bez obsługi nikomu nie posłuży. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w pielgrzymkę swoimi zdolnościami artystycznymi.

Własne pomysły

Często zdarza się, że coś nam nie pasuje. Może to byc plakat, który jest nieczytelny, lub śpiewniki, które powinny być w innym rozmiarze. Możliwe, że zajmujemy się na codzień jakąś rzeczą, która może przydać pielgrzymce. Prosimy w takiej sytuacji, aby się z nami skontaktować. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy, ponieważ nasza pielgrzymka jest dziełem oddolnym i żyje właśnie zaangażowaniem tych, którzy są uczestnikami tej pielgrzymki.

Zgłoszenie do diakonii